Prof. Nowak i prof. Świątecka z Orderem Orła Białego
– Dwie znamienite osoby naszego życia publicznego uzyskają od prezydenta Order Orła Białego, najwyższe polskie odznaczenie – zapowiadał dzisiaj rano rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w studiu Polsat News.
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła się chwilę przed godziną 11.
Odznaczeni zostali:
ORDEREM ORŁA BIAŁEGO
- w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy historycznej i propagowaniu wartości patriotycznych, za osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistyczno-społecznych i popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie Andrzej NOWAK – historyk, publicysta, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polskiej Akademii Nauk, autor m.in. monumentalnych „Dziejów Polski”
- w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu idei wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka i bezinteresownej pomocy, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i służbie społeczeństwu polskiemu Grażyna ŚWIĄTECKA – profesor medycyny, kardiolog, twórczyni Telefonu Zaufania „Anonimowy Przyjaciel”, prezes Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej
KRZYŻEM WIELKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
- w uznaniu wybitnych zasług dla nauki polskiej, za osiągnięcia w pracy badawczej w dziedzinie fizyki i inżynierii materiałowej Sylwester POROWSKI – fizyk, twórca polskiego błękitnego lasera
KRZYŻEM KOMANDORSKIM Z GWIAZDĄ ORDERU ODRODZENIA POLSKI
- za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej Barbara KRAFFT-SEIDNER – aktorka teatralna i filmowa
- za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej oraz działalności na rzecz odbudowy Sodalicji Mariańskiej w Polsce po II wojnie światowej Stanisław MICHNOWSKI – Powstaniec Warszawski, geofizyk, autor publikacji z zakresu elektryczności atmosfery
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
- za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności państwowej Anna GRĘZIAK – działaczka opozycji demokratycznej w PRL
- za wybitne zasługi dla rozwoju polskiego sportu, za osiągnięcia sportowe oraz promowanie Polski na świecie Piotr NOWAKOWSKI – siatkarz, reprezentant Polski, medalista Mistrzostw Świata
- za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce Roman ZYCH – działacz opozycji demokratycznej w PRL, wielokrotnie aresztowany i represjonowany
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
- za wybitne zasługi w działalności społecznej i samorządowej Andrzej BĘTKOWSKI – działacz samorządowy, marszałek Województwa Świętokrzyskiego
- za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy, za krzewienie idei czerwonokrzyskiej Andrzej CZERWIŃSKI –członek Polskiego Czerwonego Krzyża, zaangażowany w promowanie honorowego krwiodawstwa
- za wybite zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za działalność kombatancką i społeczną Zbigniew GWIAZDA –kombatant, działacz Związku Młodocianych Więźniów Politycznych „Jaworzniacy”, członek Kapituły Orderu Krzyża Niepodległości
- za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej oraz przedsiębiorczości polskiej, za osiągnięcia w działalności społecznej Stanisław HAN – przedsiębiorca branży farmaceutycznej, doktor nauk biologicznych, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A.
- za wybitne zasługi w pracy naukowej, za działalność na rzecz podnoszenia jakości kształcenia w szkolnictwie wyższym Jolanta JABŁOŃSKA-BONCA – profesor nauk prawnych, autorka licznych publikacji oraz ekspertyz z zakresu legislacji
- za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za działalność publiczną Wanda KRAJEWSKA-HOFMAN – członek młodzieżowej organizacji antykomunistycznej, działaczka „Solidarności” w latach osiemdziesiątych, następnie działająca w Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze
- za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiego folkloru, za osiągnięcia w pracy pedagogicznej i twórczej Krystyna MACIĄG –współzałożyciel Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, organizator koncertów charytatywnych
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski
- Tadeusz BURCHACKI – inicjator i współtwórca licznych tablic pamiątkowych, głazów pamięci i pomników poświęconych wybitnym Polakom i miejscom pamięci narodowej
- Maria GABINIEWICZ – pielęgnuje pamięć o polskich zesłańcach, wieloletni pracownik Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu oraz Sekretariatu Prymasa Polski
za wybitne zasługi w działalności społecznej oraz na rzecz ochrony zdrowia, za popularyzowanie wiedzy historycznej
- Alicja KLICH-RĄCZKA – kierownik przychodni dla byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i Dzieci Holocaustu
za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej
- Cezary KUKLO – historyk i demograf, profesor Uniwersytetu w Białymstoku
za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej, za działalność na rzecz społeczności lokalnej
- ksiądz Kazimierz NIEMIRKA – kapelan siedleckiej policji, zaangażowany w budowę Centrum Charytatywno-Duszpasterskiego w Siedlcach
za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy twórczej
- Wojciech TOMCZYK – dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy
za wybitne zasługi w promowaniu polskiej kultury muzycznej, za działalność na rzecz społeczności lokalnej
- Jerzy WOJCIECHOWSKI – znawca muzyki jazzowej, organizator cyklu koncertowego „Jazz w muzeum” oraz festiwalu „Muzeum Jazz Festiwal”
za wybitne zasługi w działalności duszpasterskiej, literackiej i twórczej, za krzewienie polskiej kultury
- ksiądz Kazimierz WÓJTOWICZ – krzewiciel polskiej kultury w Austrii, pisarz, tłumacz, poeta, wydawca
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
- za wybitne zasługi w popularyzowaniu wiedzy o polskiej historii, za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej Rita COSBY – amerykańska dziennikarka, córka Powstańca Warszawskiego, propagatorka polskiej historii
Za zasługi dla Niepodległej MEDALEM STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI
- pułkownik Roman ĆWIKLIŃSKI – oficer Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
- Jan Józef KASPRZYK – historyk, działacz społeczny, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
- Tadeusz KRAWCZAK – historyk, dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie
- podpułkownik Tomasz SIEŃKO – oficer w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych
- starszy chorąży sztabowy marynarki Maciej SKRZYPKOWSKI – podoficer w 3. Flotylli Okrętów
- Mateusz SZPYTMA – historyk, współtwórca Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów w Markowej, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej